Contract de munca

16 июля 2021 23

Buna ziua. Este legal sa se interzica prin contract desfasurarea activitatii in aceeasi sfera pe o perioada determinata dupa concediere? Tin sa mentionez ca nu este vorba despre tehnologii secrete sau unice dezoltate de angajator, e un domeniu banal. As fi recunoscator daca ati indica si articolele ce confirma ilegalitatea. Eu ma gandeam ca s-ar potrivi articolele privind legea concurentei. Daca mai exista si altele0, va rog sa ma ajutati. Multumesc!

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună seara !
Constituția Republicii Moldova
Articolul 43
Dreptul la muncă şi la protecţia muncii

(1) Orice persoană are dreptul la muncă, la libera alegere a muncii, la condiţii echitabile şi satisfăcătoare de muncă, precum şi la protecţia împotriva şomajului.
Să trăiți!

19 ноября 2021