Contract de munca

21 февраля 2021 42

Ce pot sa fac in cazul in care am incetat sa mai lucrez, practic incalcand acordul cu agentia? Eu le-am oferit un produs pentru care urma sa fiu platita. Din cauza unor probleme personale si din cauza ca plata era tot amanata, am informat agentia ca nu mai pot continua sa prestez serviciile mele in aceste conditii si ca nu am nevoie sa imi plateasca nimic pentru toata munca mea, atat timp cat ma lasa in pace! Au trecut doua luni si acum am fost contactata de cineva din agentie cum ca le sunt inca datoare cu serviciile mele conform contractului semnat si ca pot avea probleme juridice daca nu ma conformez. Mentionez ca nu am fost platita decat o singura data cu ceea ce reprezinta maxim 1% din ce mi-a fost promis si ca in contract nu e stipulat ce se intampla daca pur si simplu renunt sa mai lucrez si plec. Am nevoie de ajutor, va rog!

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

În primul rînd asigurați-vă că este un contract de muncă și nu un contract de prestări servicii. Contractul de prestări servicii este un contract civil și, este guvernat de Codul Civil. Contractul de muncă este guvernat de Codul Muncii, în orice caz trebuie să vă adresați către un specialist pentru... mai detaliat a vedea dacă există sau nu niște clauze abuzive în contract. În cazul contractului de prestări servicii vă puteți adresa către Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței, care efectuează controlul respectării prevederilor art. 1069-1081 din Codul Civil în partea referitoare la contractele încheiate cu consumatorii și constatarea clauzelor abuzive în contracte, la sesizarea consumatorului sau din oficiu, în condițiile legii. Comerciantul are obligația de a prezenta Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței, la solicitare, o copie de pe originalul contractelor încheiate cu consumatorul care fac obiectul controlului, cu respectarea legislației privind protecția datelor cu caracter personal și a altor obligații de confidențialitate impuse de lege sau de contract. În cazul constatării clauzelor abuzive în contractul încheiat cu consumatorul, Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței întocmește act de constatare și intentează acțiune în instanța de judecată în vederea solicitării constatării nulității acestor clauze.
În cazul contractului de muncă, inspectoratul de Stat al Muncii este organul care coordonează la nivel naţional respectarea actelor normative în domeniul raporturilor de muncă şi al securităţii şi sănătăţii în muncă. Exercită control de stat asupra respectării actelor legislative şi a altor acte normative în domeniul raporturilor de muncă la întreprinderi, instituţii şi organizaţii, cu orice tip de proprietate şi formă juridică de organizare, la persoane fizice care angajează salariaţi, precum şi în autorităţile administraţiei publice centrale şi locale

Contacte Inspectoratul de Stat al Muncii: https://ism.gov.md/ro/content/10-inspec%C8%9Bii-teritoriale-de-munc%C4%83

Contacte Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței: https://consumator.gov.md/rom/clauzele-contractuale-abuzive

Servus

22 февраля 2021