Contract de munca pentru perioada determinata

17 января 2021 31

Am semnat un contract de munca pe perioada determinata, pentru a inlocui o persoana care a plecat in concediu de ingrijire a copilului. Deja am al 4-lea an de cand sunt mutata in baza acordurilor aditionale, de pe un post pe altul, ca sa inlocuiesc noi persoane care ies in concediu de ingrijire a copilului. Cat de legal este acest fapt si poate fi efectuat la nesfarsit? Dispun deja de 4 acorduri aditionale, adica am inlocuit mai mult de 4 persoane, care deja s-au intors la lucru.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Codul muncii nu prevede nici o restrictie in acest sen, decat ca angajarea temporara nu trebuie sa depaseasca 5 ani. Daca sunteti interesata in angajare permanenta la acest angajator, vedeti art. 55 prim alin. (5) din Codul muncii: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113032&lang=ro

18 января 2021