Contract de munca sau contract civil?

4 ноября 2022 66

Buna ziua. Spuneti-ne, va rog, cum am putea angaja o persoana in functia de ingrijitor de teren adiacent, pentru o perioada de 28 de zile cand salariatul de baza este plecat in concediu anual: prin contract de munca sau contract civil? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Lucia, puteti face angajarea acestei persoane in baza unui contract individual de munca pe durata determinata. Vedeti articolul 55 alin.(1) lit b din Codul Muncii al RM.

Daca aveti intrebari suplimentare ma puteti contacta pe email: rotaru.help@gmail.com

7 ноября 2022