Contract de vânzare-cumpărare cu achitarea prețului în rate

1 мая 2023 14

Bună ziua. Am un automobil pe care îl dețin în temeiul unei procure și vreau să-l vând. Mă gândesc sa întocmesc un contract de vânzare-cumpărare cu achitarea prețului în rate. Îmi puteți spune, vă rog, care este procedura (unde se întocmește) și ce ar fi mai bine să stipulez în contractul menționat. Precizez că nu voi primi un avans la întocmirea contractului. Ce ar fi mai bine să fac ca să nu ies în pierdere? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Simion.
Verificați inițial împuternicirile din procură dacă acestea vă permit să vindeți automobilul.
În cazul în care dețineți procura, nu sunteți proprietar ci posesor.
Pentru a vinde automobilul cu acte în regulă trebuie să înregistrați dreptul de proprietate a automobilului pe numele dumneavoastră după care liber puteți să-l vindeți cum doriți...... mai detaliat în rate, în credit, în leasing.
Pentru a perfecta un contract de vânzare -cumpărare a automobilului nu e neapărat să vă adresați la notar însă în acest caz ar fi bine aă vă adresați pentru a nu avea bătăi de cap pe urmă.

2 мая 2023