Contract de vanzare-cumparare a unui bun imobil viitor

27 мая 2021 39

Buna ziua! Suntem căsătoriți și am încheiat un contract de vanzare-cumpărare a unui bun imobil in viitor. Am achitat 50% din costul apartamentului. Intre timp, insa, ne-am decis sa renunțam la procurarea acestui imobil. Contractul de vanzare-cumparare e incheiat de unul din soți, dar imobilul este înregistrat la cadastru pe numele ambilor. Spuneți-mi, va rog, poate unul din soti sa desfacă acest contract sau e nevoie de acordul ambilor? Suntem in proces de divort (urmeaza sa depunem actele de divort) și as dori sa cunosc dacă unul din noi poate sa rezilieze acest contrat. Mi-e frica sa nu rămân fără bani de la aceasta investiție, dacă unul din noi o sa mearga sa rezilieze acest contract.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Contractul urmează să fie desfăcut în baza unui acord de rezoluțiune autentificat notarial. Astfel, la notar este obligatorie prezența ambilor soți, sau, după caz unul dintre soț poate acționa din numele celuilalt soț în baza unei procuri autentificate notarial.

28 мая 2021