Contract fara notar

5 июля 2020 32

Buna. A fost incheiat un contract intre persoana care presteaza anumite servicii (constructie) si persoana in favoarea careia se indeplinesc serviciile (stapinul constructiei ce urmeaza a fi reparata). Dupa finalizarea lucrului, stapanul incepe sa gaseasca diferite pretentii, gen ca undeva nu lumineaza ceva cum trebuie, undeva unde este alb incepe sa se ingalbeneasca, adica chestii care nu tin direct de lucrul antreprenorului, ci de calitatea materialelor (apropo, stapanul a fost informat de antreprenor ca nu e bine cum vrea, insa el a insistat sa fie asa). Ce argumente ii poate aduce antreprenorul ca sa primeasca totusi banii conform contractului? Are vreo valoare acest contract (daca nu a fost intocmit la notar), in ce lege sunt reglementate aceste momente? Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Iulia, bună ziua!

Contractul Dvs. se referă la executarea unor lucrări de reparație și poate fi calificat drept un contract de antrepriză.

Cotractul este valabil și nu este necesar să fie autentificat norarial.

Este important ca în calitate de Antreprenor să fi respectat prevederile legale ce se referă la obligațiile Dvs într-un raport... mai detaliat cu un consumator.
Nu este suficient doar verbal să convii asupra condițiilor contractuale, bunurile folosite la executarea lucrării, cine le procură, la indicația cui, producătorul și altele.

În raporturile cu un Consumator trebuie să dați dovadă de o diligență maximă cu privire la informarea clientului absolut despre tot, inclusiv probleme care se ivesc pe parcurs, întrucât eventualș în calitate de Antreprenor aveți de pierdut.

În speța Dvs., trebuie analizat contractul și toată corespondența cu acel Consumator.

Succes.

6 июля 2020