Contract privind dreptul de proprietate si folosire comuna

30 сентября 2019 18

Doua persoane fizice detin cate un utilaj. Au dreptul sa incheie un contract cu dreptul la proprietate si folosirea comuna a acestor utilaje? Daca da, in baza carei legi? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Este posibil, însă, pentru aceasta este necesar de a evalua care este prețul utilajului fiecăreia dintre acesta, în scopul determinării cine și cui trebuie să achite diferența de bani dacă, valoare celor două bunuri aparținînd diferitor proprietari nu este egală.
Un asemenea contract ar putea fi încheiat în acord cu prevederile... mai detaliat Codului civil.

30 сентября 2019