Contract vanzare-cumparare

31 октября 2018 190

Buna ziua! Am si eu o mica intrebare. Recent am cumparat un garaj de 200 m2, dar terenul aferent imobilului este a primariei. Sunt in drept acum sa cumpar terenul asta de la primarie? Mentionez ca vechiul proprietar are niste datorii de arenda la primarie pentru terenul dat pe vreo 5-6 ani. Acum cu noua lege de anul acesta, nu mai aveam nevoie de niciun certificat pentru lipsa datoriilor de la fisc (primarie) pentru perfectarea contractului de vanzare-cumparare. In teorie cu noua lege datoriile raman pe spatele vechiului proprietar. Mersi anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs sunteți în drept să colicitați procurarea terenului aferent dar primăria nu are obligația de a vi-l vinde. În simplu sens, dvs urmează doar să coordonați cu primăria vânzarea-cumpărarea acestui teren, dacă este posibil și care sunt condițiile.

Cu privire la Datorii acestea urmează să fie achitate în fiecare... mai detaliat caz de fostul proprietar dacă cumpărătorul face dovada prin orice mijlaoce de probă că datoriile îi aparțin primului.

1 ноября 2018
  • Юрисконсульт

D-l Vasile, aveți așa drept, mu mai că primăria trebue să ințieze un tender de vînzare a terenului. Cum se v-a petrece acest tender, DVS închiați contractul corespunzător.

2 ноября 2018