Contractul de fuziune in cazul intreprinderii de stat

30 декабря 2018 68

Există hotarârea de guvern cu privire la reorganizarea prin absorbtie a intreprinderii de stat. Cine formulează proiectul contractului de fuziune, iar ulterior aproba contractul de fuziune, în cazul întreprinderii de stat? Fondatorul (Ministerul)?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Sergiu,
Decizia de reorganizare și procedura prin care are loc o decid asociații fondatori.
Tot pe seama acestora este și obligația de a întocmi contractul și celelalte acte și proceduri ce trebuiesc îndeplinite.

1 января 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Guvernul adopta decizia de reorganizare, nefiind necesar un Contract de fuziune.

Transmiterea patrimoniului la persoana juridica absorbanta se va efectua în conformitate cu prevederile Regulamentului cu privire la modul de transmitere a bunurilor proprietate publică, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr.901/2015.

3 января 2019