Copac sadit pe hotarul meu de catre vecinul de peste drum

24 мая 2018 106

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu asa o situatie: am procurat un teren si, pe hotarul care separa terenul de drum, este la moment un copac de nuc, foarte mare. Vecinul de peste drum pretinde ca este copacul lui, fiindca el l-a plantat cu mult timp in urma si l-a ingrijit. Spuneti va rog a cui este totusi copacul? Si ce pot eu sa fac daca din cauza acestui copac eu nu-mi pot ridica un gard?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Sergiu,
Problemele cu vecinii sunt chestii fine. Eu sunt singur ca dvs. o sa gasiti o solutie inteleapta. Problema dvs. este mai mult de comunicare decat juridica.

24 мая 2018
  • Юрисконсульт

D.l Sergiu, dvs dispuneţi de documentele necesare pe lotul de poămînt, invitaţi inginerul cadastral de la primărie şi el o să determine cine este proprietarul copacului, nu-i clar pe a cui teren se găseşte copacul. După toate regulile ce nu v-a fi copac, săral el trebue să aibo 1 m... mai detaliat de la hotar.

25 мая 2018