Copiii sotului din prima casatorie

31 января 2019 24

Buna ziua! Sotul meu are 3 copii din prima casatorie, dar a fost impus si nevoit sa se dezica de drepturile parintesti. Mama este recasatorita si mai are un copil cu al doilea sot. Copiii sotului insa nu sunt in grija ei, dar in grija bunicii din partea mamei.
E posibil ca sotul meu sa poata vedea copii (pentru ca i-au interzis categoric sa-i mai vada) sau sa-i ia in ingrijirea lui? Daca da, de ce este nevoie? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Adresați-vă la Autoritatea tutelară din raza de domiciliu al copilului pentru a stabili un grafic de întrevedere cu copiii, iar dacă nu va aranjează graficul stabilit contestați-l în termen de 30 zile în instanța de judecată în raza căreia se află Autoritatea tutelară.
Dacă doreste sa ia copiii la ei urmează... mai detaliat sa inițieze o acțiune în instanța de judecată prin care sa solicite stabilirea domiciliului permanent al copiilor cu el.

1 февраля 2019