Copil de 6 ani cu pașaportul biometric se află peste hotare mai mult de trei luni

8 февраля 2019 120

Bună ziua. Copil de 6 ani cu pașaportul biometric se află peste hotare mai mult de trei luni. La întoarcere în Moldova va fi amendat? Sau îi vor pune interdicție? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Pentru toate aceste acțiuni responsabili sunt părinții or reprezentantul legal care a fost instituit să însoțească copilul minor.

Asupra copilului minor nu vor fi aplicate absolut nici o măsură, pentru că acesta nu întrunește capacitatea de exercițiu.

8 февраля 2019