Copil din concubinaj, fara act de divort din prima casnicie

21 января 2019 53

Nu am depus la divort de fostul sot, din unicul motiv ca nu am bani de avocat. El este peste hotare. Fetita are deja 11 ani, ma tem sa nu-i dea custodia lui. Dar in cateva saptamani trebuie sa nasc de la concubin. Vom putea scrie copilul in familia concubinului? Sau ce urmari mai pot fi? Plus eu o sa nasc nu in Moldova. Vom reveni cand copilul va avea trei luni.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Viorica,

Chiar dacă soțul se afla peste hotare Dvs. sunteți în drept sa solicitați desfacerea căsătoriei în lipsa acestuia, din acest punct de vedere nu exista careva impedimente.
Pentru ca acestuia sa i se ofere custodia copilului va fi necesar ca el sa inițieze o acțiune reconvențională în cadrul aceluiași... mai detaliat proces judiciar sau ulterior o acțiune separată.

Având în vedere ca Dvs nu veți naște în Republica Moldova urmează sa aflați care sunt prevederile legale referitor la stabilirea provinientei copilului în statul unde veți naște.

Codul familiei al RM ne spune următoarele referitor la stabilirea provinientei copilului:
Articolul 47. Stabilirea provenienţei copilului
(1) Provenienţa copilului de la mamă (maternitatea) se stabileşte în baza documentelor care confirmă naşterea copilului de la mamă într-o instituţie medicală.
(2) În cazul cînd copilul nu este născut într-o instituţie medicală, maternitatea se stabileşte pe baza documentelor medicale, a depoziţiilor martorilor sau pe baza altor probe. Fiind informaţi despre un caz de naştere sau la adresarea mamei după naştere, instituţia medico-sanitară/medicul de familie din localitate sînt obligaţi să întreprindă, în termen de 3 zile lucrătoare, măsurile necesare de constatare a naşterii copilului şi, în cazul constatării acesteia, să elibereze certificatul medical constatator de naştere, chiar dacă mama nu are domiciliul în această localitate.
(3) Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.
(4) Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civlă.
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.
(6) În cazurile cînd mama este decedată, declarată decedată sau dispărută ori cînd nu i se cunoaşte locul aflării, precum şi în cazul decăderii ei din drepturile părinteşti, paternitatea se stabileşte în baza declaraţiei tatălui şi a acordului scris al autorităţii tutelare sau prin hotărîrea instanţei judecătoreşti dacă lipseşte un astfel de acord. În cazul în care în privința mamei este instituită o măsură de ocrotire judiciară, se aplică prevederile art. 48/52 şi 48/53 din Codul civil.
(7) Declaraţia comună a mamei şi tatălui copilului privind paternitatea poate fi depusă la organul de stare civilă şi pînă la naşterea copilului.
Articolul 48. Stabilirea paternităţii în instanţa judecătorească
Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.

21 января 2019