Copilul a lovit din joaca alt copil și părinții acestuia au scris cerere la poliție

24 мая 2019 49

Buna ziua! Am avut așa un caz: fetița in clasa 2 a lovit din joaca, dar intenționat, un băiețel din clasa vecina. Copilul avea probleme la organele genitale (avusese o intervenție chirurgicală). După lovitura, a stat vreo câteva zile internat in spital. Părinții băiețelului au scris cerere la poliție și cer despăgubire 6.000 lei, precum ca au avut cheltuieli cu spitalizarea, cu toate ca noi știm cu toții ca serviciile de spitalizare in R Moldova pentru copii sunt gratuite. Ei se folosesc de situație pentru a cere bani de la noi. Noi din principiu nu dorim sa achitam, mai ales ca consideram ca sunt copii și astfel de cazuri sunt in fiecare zi - și la noi copilul a fost lovit de mai multe ori, dar nu am dat la poliție.Va rugam frumos sa ne ajutați in cazul nostru și sa ne consultați cum sa acționăm mai departe. Va mulțumim anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Natalia.

Vedeți ce prevede Codul civil la art. 2008:

Prejudiciul cauzat de un minor care nu a împlinit 14 ani se repară de părinţi dacă nu demonstrează lipsa vinovăţiei lor în supravegherea sau educarea minorului. Totuși, dacă minorul care nu a împlinit 14 ani a cauzat prejudiciul când se afla sub... mai detaliat supravegherea unei instituţii de învăţămînt, aceasta răspunde pentru prejudiciul cauzat dacă nu demonstrează că și-a îndeplinit în mod corespunzător obligația de supraveghere.

Prin urmare, părinții copilului sunt în drept să ceară repararea prejudiciului în instanță de la dumneavoastră sau de la instituția de învățământ, în condițiile scrise mai sus.

O recomandare ar fi soluționarea conflictului pe cale amiabilă. Încercați să ajungeți la un numitor comun cu părinții copilului, luând în considerare că copilul lor a stat internat câteva zile din cauza loviturii respective.

Dacă nu puteți ajunge la un numitor comun, părinții sunt în drept să depună o cerere de chemare în judecată, prin care să ceară repararea prejudiciului cauzat prin acțiunile copilului dumneavoastră.

23 сентября 2019