Coproprietari

4 февраля 2020 123

Buna ziua! Suntem cu concubinul coproprietari ai unui apartament. Acum ne-am separat si eu am plecat la gazda cu copilul nostru de 5 ani. Spuneti-mi, va rog, cum as putea sa obtin partea mea? Am eu mai multe drepturi, deoarece am un copil la întreținere? El nu vrea sa ajungem la vreun acord.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Diana,

Trebuie să vă adresați în instanța de judecată cu acțiune de partaj a proprietății comune pe cote-părți. Cotele-părți se prezumă a fi egale, însă în judecată puteți solicita o cotă mai mare în caz că demonstrați că ați îmbunătățit cumva bunul (repareție, înreținere, investiție).

Pentru o consultație mai... mai detaliat detaliată vă sunt la dispoziție.

5 февраля 2020