Cota echivalenta de teren agricol primita gratuit prin programul Pământ în timpul căsătoriei este proprietate comuna în devalmasie?

21 ноября 2018 143

Cotele de teren agricol au fost atribuite titularilor gratuit în urma privatizării pământului. La Cadastru este înregistrat doar un singur proprietar, la fel și în titlul de autentificare a dreptului de proprietate. Este această cotă proprietate comuna în devalmasie, dacă la momentul respectiv titularul de drept era căsătorit?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dacă a fost un proces de privatizare, acel teren aparține tuturor persoanelor care au participat la privatizare, indiferent citi dintre ei sunt înscriși in registru.
Dacă Decizia de atribuire a lotului de pământ a fost nominală, fara a fi indicat ca se transmite familiei, atunci bunul respectiv nu se supune proprietatii... mai detaliat comune in devălmășie.

21 ноября 2018