Cota-parte a fratelui in imobil

2 сентября 2019 46

Buna ziua. Avem o situatie neplacuta in familie. Fratele detine 1/4 din imobil, eu 1/4 si mama 1/2. Fratele meu are un comportament neadecvat, de multe ori face abuz de alcool, nu contribuie financiar nici la achitarea facturilor pentru serviciile comunale, nici la procurarea alimentelor sau alte cheltuieli elementare - nimic. Am incercat sa negociez sa-mi vanda cota sa parte, dar refuza. Este o situatie insuportabila. Este posibil de facut ceva? Poate fi obligat sa contribuie financiar cel putin la facturi sau obligat sa ne vanda cota parte?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Am întilnit asemenea situații, este posibil de a obligat în a suporta cheltuielile in dependența de cota ce îi revine, inclusiv de încasat prin instanța de judecată, problema e că urmează să cumulați probe privind cheltuielile.
Totodată, e posibil de a obliga prin instanță la transmiterea cotei acestuia către dumneavoastră,... mai detaliat contra unei sume de bani, astfel, calitatea acestuia de proprietar va fi radiată, proprietar devenind dumneavoastră și/sau mama, cu evacuarea acestuia.

2 сентября 2019