Cotă-parte din apartament

23 января 2020 91

Bună ziua. După decesul mamei am primit a 5-a parte din apartament. Această cotă-parte eu vreau să o donez fratelui, care la fel deține o cotă-parte. Întrebarea mea este: dacă îi fac donație, am nevoie de acordul tuturor care mai au cote-părți? Sau e suficient acordul între noi doi? De ce acte avem nevoie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
rezultînd din Codul civil, nu este necesar acordul altor coproprietari, astfel se rezolvă între voi, pentru acte necesare cît și expllicarea tuturor specificelor, adresațivă la notar, în atribuțiile/activitatea acestora intră întocmirea acestui gen de contract.

23 января 2020