Cota-parte din apartament

25 июля 2020 323

Tatal meu a decedat recent. Apartamentul era inscris pe tata si acum mama doreste sa treaca titlu de propietar pe apartament integral pe numele ei. Pentru a face acest lucru are nevoie de la noi (copii) cereri precum ca primim cota-parte din apartament si totodata si o facem donatie mamei. Noi, copiii, suntem de acord sa facem acest lucru. Va rog sa ne ajutati: unde putem sa gasim modelul de cerere de acceptare a cotei-parti din apartament si modelul de cerere de donatie? Multumesc anticipat.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Urmează sa va adresați la un notar.
Persoana care nu dorește să accepte succesiunea are la dispoziție 3 luni sa renunțe la moștenire altfel, se prezumă că a acceptat-o.
Eventual va fi necesar să înstrăinați cota parte și veți suporta cheltuieli mai mari.

Succes.

25 июля 2020

Renuntarea nu este o solutie:
Acum, dacă nu există succesori de gradul unu sau dacă aceștia au refuzat să accepte moștenirea, partajarea se face între succesorii de gradul doi, din care fac parte părinții defunctului și rudele descendente.
https://joblist.md/ru/news/cadrul-legal/noua-versiune-a-codului-civil-ce-i-asteapta-pe-mostenitori

26 июля 2020
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Înstrăinați cota succesorală, ie în baza unui contract de donație fie în baza unui contract de vânzare-cumpărare.

Dacă succesorii care înstrăinează au obligații ajunse la scadență față de terți și urmăresc în asemenea mod evitarea urmăririi bunurilor lor, aceștia trebuie sa știe ca respectivele contracte pot fi declarate inopozabile față... mai detaliat de creditorii succesorilor.

Adresați-vă la notarul în procedura căruia se afla dosarul succesoral.

Succes.

26 июля 2020