Cota-parte din apartament

14 февраля 2023 74

Buna ziua. Recent am aflat ca detin o cota-parte din imobil. Cand eram minora, familia a privatizat apartamentul si mie mi-a fost atribuita o cota-parte. Cum pot sa instrainez (prin donatie?) cat mai urgent acea cota-parte unui alt membru al familiei care detine o cota-parte? Am nevoie sa nu mai figurez in registrul cadastral in calitate de coproprietar al acelui imobil. Care este procedura si de ce acte am nevoie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Maria.
Vă adresați la notar pentru a perfecta contractul de donație.
trebuie să aveți
1. buletinul de identitate,
2. extras din registru bunurilor imobile
3. actul ce confirmă proprietatea.
4. uneori se cere și extras privind valoarea bunului.
5. persoana și buletinul celui cui vreți să donați.(se prezintă personal la notar)
După ce semnați... mai detaliat contractul de donație, acesta trebuie înregistrat la cadastru.
După înregistrare la cadastru nu mai sunteți proprietar.

15 февраля 2023