Credite cu penalitati abuzive

13 марта 2021 42

Bună ziua. In perioada 2019 - 2020 am închis credite luate la cateva companii de creditare nebancare, cu dobanzi de peste 500 % (am avut credit 2.000 lei, la care mi-au calculat 25.000, de exemplu). As vrea sa știu dacă am vreo șansă să-mi întorc banii, adică acele penalități abuzive. Am dreptul sa cer de la companie toate contractele și confirmările de achitare care s-au efectuat? Este vreo modalitatea să-mi întorc banii de la ei?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
datele enunțate(contracte-plăți) le puteți solicita, sunt legate de dumneavoastră, cît șine de restituire a penalităților abuzive, cam problematic cel putin din considerentul că a fost semnat contract și atunci urma să înțelegeți detaliile.
La caz, vă puteți adresa cu o sesizare față de CNPF pentru a verifica legalitatea acestui parteneriat cu... mai detaliat companiile de microfinanțare, această instituție este diriguitoare și le verifică activitatea. Dacă se rezultă cu constatarea de încălcări, atunci deja se conturează posibilitatea de restituire a cărorva sume.

15 марта 2021