Credit neachitat

1 февраля 2021 52

Buna. In urma cu 3 ani am luat un credit de la o companie de creditare si nu l-am achitat. Acum sunt chemata in judecata. La ce sa ma astept?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Elene; în primul rînd o să fiți acostat în istanță. Instanța se v-a pronunța printr-o hotîtărîre. Creditorul o să facă rost de titlu, care v-a fi prezentat executorul, ultimul v-a porni un dosar de executare, o să vă invite la el, o să vă dee o lună... mai detaliat spă executați hotărîrea de incasarea sumei. D-na Elene tot depinde de suma datornică, DVS n-ați menționat, cu cît sînteși datornică, dacă sînteți dispusă să o achitași, v-a fi bine. dacă nu sînteți să o achitați noi putem să mai discutăm, contactați-mă la viber 068669950.

2 февраля 2021
Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună. Compania de creditare va solicita la sigur încasarea sumei datorate, dobînda (dacă este stabilită), penalităţi sau dobînzi de întîrziere şi cheltuielile de judecată.

2 февраля 2021