Credite neachitate

13 мая 2021 38

Buna ziua, stimați juriști. Am mai multe credite la companii de microfinantare, pe care nu le-am achitat. Inca nu am fost actionat in judecata, dar creditorii m-au anuntat ca voi fi actionat in curand. Daca acest lucru se va intampla si voi pierde judecata, executorul judecătoresc imi va bloca in intregime contul bancar, sau doar parțial? Am citit că se blochează doar 20% din salariu in caz de un dosar și 50% in cazul mai multor dosare.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua Dmn. Mihai,
La solicitarea Dvs. vă pot comunica următoarele,
Executorul judecătoresc are dreptul să blocheze conturi bancare în valoare sumei datorate. Dacă datoria dvs.ca de exemplu constituie suma de 50 000 lei, atunci toate conturile bancare existente pe numele Dvs. vor fi blocate în mărimea dată.
Articolul care prevede informația scrisă... mai detaliat de Dvs. se referă la reținerile din slariu a sumei datorate. Cu această întrebare se ocupă contabilitatea la întreprinderea la care sunteți angajat. Astfel se reține 20 % din salariu lunar pentru a achita datoria întegral.
Mult succes.

14 мая 2021