Credit neachitat pana la capat

22 марта 2021 69

Buna ziua. Am luat un an in urna un credit in marime de 7.000 lei, peste un timp am achitat 6.000 lei, iar acum m-au sunat sa-mi spuna ca datoria acumulata este 200.000 lei. Eu nu dispun de asa suma. Pot sa ma dea la politie pentru escrocherie, daca eu am achitat o parte de suma?

Jurist comments 2

Cătălin Avxentiev
  • Студент

Bună ziua, anume pentru neexecutarea obligațiilor contractuale nu puteți fi trași la răspundere penală, este un raport strict de drept privat.
"Nimeni nu poate fi privat de libertatea sa pentru singurul motiv că nu
este în măsură să execute o obligaţie contractuală." - CEDO

22 марта 2021
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Contactati-ma la adresa mea de email indicata in profilul meu.

Pentru mai multe detalii la acest subiect, si de ce nu trebuie sa achitati asa sume, vedeti pe pagina mea de Facebook: https://m.facebook.com/just.partridge/photos/a.254469236377331/254464166377838/?type=3&source=48

23 марта 2021