Credit auto nerambursat

19 июля 2020 130

Buna ziua! Am luat un credit auto (150.000 lei), automobilul l-am depus gaj, dupa care am plecat cu automobilul peste hotare si nu m-am mai intors. Am achitat doar o rata lunara si dupa 1,5 ani m-au dat in judecata. Spuneti-mi, va rog, daca acest caz e ceva grav, la ce pot sa ma astept de la ei, ce pot sa intreprind si care este termenul de prescriptie a unui credit in Republica Moldova, daca exista! Mersi anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs din start dați dovadă de comportament necorespunzător și de rea credință în raportul existent.

Odată ce v-ați asumat niște responsabilități contractuale vă obligați și să le executați.

Termenul de prescripție de adresa în instanța de judecată este de 3 ani din data tranșei lunare neachitate de dvs, astfel va fi... mai detaliat dispusă încasarea datoriei din contul dvs iar ulterior dosarul va trimis la executare unde executorul va aplica toate măsurile asigurătorii iar cea inițială fiind sechestrul mașinii odată ce a fost pusă în gaj.

20 июля 2020