Credit cu mașină în gaj

8 мая 2020 87

Bună ziua. Am procurat o mașină cu credit luat de la o companie nebancara. Am achitat timp de un an rata lunara. Creditul a constituit 87.500 lei, dar trebuie să întorc 255.000 lei. Deja de 3 luni am refuzat sa mai achit. Mașină este pusă în gaj în sumă de 100.100 lei. Daca compania de creditare execută gajul și ia mașina, trebuie sa mai achit ceva? Ce pot sa fac mai departe, unde să mă adresez?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Adresați-va unui avocat, odată ce sumă de rambursare este atît de mare față de corpul creditului dă de înțeles că contractul conține multe clauze abuzive care în instanța de judecată ar face să se diminueze sumele.

Chiar dacă aceștia executa gajul, ei vor căuta în continuare să capete toată suma... mai detaliat integral considerând că au pârghie contractuală la care v-ați obligat.

9 мая 2020