Credit la companie nebancara pe timp de pandemie

24 июня 2020 120

Buna ziua. Am un credit la o companie nebancara. Ddin cauza situatiei create in tara noastra pe timp de pandemie, nu am achitat ratele si acum am primit mesaj ca voi fi actionat in judecata daca nu achit integral in decurs de 5 zile. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Coordonați cu companie de creditare un termen de eșalonare cu privire la achitarea ratelor, depuneți o cerere de modificare a graficului de rambursare, iar banca va perfecta un grafic nou de rambursare a creditului, convenit cu dvs. (Banca nu este obligată să accepte un nou grafic, rămâne la diligența... mai detaliat și atitudinea ei).

Încercați să-convingeți că dvs nu sunte-ți de rea credință iar situația respectivă se întâmplă datorită diminuării semnificative, în perioada stării de urgență, a veniturilor, în marea majoritate dvs fiind izolat la domiciliu.

25 июня 2020