Credit neachitat

22 августа 2019 124

Buna ziua. In noiembrie 2018 am luat un imprumut de la o companie de microfinantare in marime de 15.000 lei. Nu am achitat nimic din cauza ca mi-am perdut postul de munca. Acum suma care trebuie intoarsa se ridica la 63.000 lei. Spuneti-mi, va rog, este posibil de a inchide acesta datorie cu 1.000 lei lunar, deoarece mai mult nu am posibilitatea? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Nicolae,

Trebuie să contactați compania de microfinanțare și să negociați un grafic nou de plată. Însă în cazul dat ei vor impune costuri suplimentare. Deobicei ei includ asemenea clauze în contract prin care Dvs. o să fiți obligat să plătiți anumite comisioane pentru reeșalonarea plăților sau stabilirea unui nou... mai detaliat grafic de achitare.

Ținând cont de datorie și de faptul că ea crește în fiecare zi, nu prea cred că ei vor fi deacord cu plata lunară în sumă de 1000 MDL, dar încercați.

Dacă aveți nevoie de consultație detaliată vă sunt la dispoziție.

O zi bună să aveți!

22 августа 2019