Credit neachitat

25 марта 2020 164

Buna ziua. Un an in urma am cumparat o masina in credit, rata lunara fiind 160 de euro, pretul masinii - 4.000 euro. Nu am putut achita 3 luni si m-am trezit cu datorii 15.000 euro. Nu am achitat datoria si dosarul a ajuns la colectori. Acum sunt peste hotare. Ce pot face in cazul acesta, ca ma tot suna în continuu. Ce consecinte pot fi?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

1. Să negociați o tranzacție de împăcare, achitați soldul și ceva penalități, iar restul se anulează.

2. Pe cale judecătorească obțineți o hotărîre de anulare/reducere a penalităților exagerate, astfel că veți achita doar corpul creditului.

25 марта 2020
  • Юрисконсульт

Bună ziua Andrei,

Solicitați în primul rînd descifrarea datoriei pe care ei o pretind de la Dvs. Dacă o parte semnificativă este penalitatea atunci vedeți în baza la ce clauză contractuală a fost calculată. Pregătiți un răspuns în scris prin care refuzați achitarea penalităților ca fiind exagerate și abuzive, argumentînd poziția... mai detaliat Dvs.

În instanța de judecată prin cerere reconvențională o să reconfirmați poziția Dvs inițială și o să solicitați instanței reducerea penalităților exagerate. Soldul oricum o să trebuiască să achitați, precum și penalitățile în mărime considerată rezonabilă de instanța de judecată.

25 марта 2020