Credit neachitat

1 июля 2019 217

Bună ziua. Am luat un credit nebancar de la o companie care ma suna și îmi da un termen de o zi să achit. Dacă nu achit, au zis ca va fi rău. Am luat 2.500 lei și timp de 6 de zile trebuie să le întorc 7.120. Care sunt consecințele? Pot să-mi porneasca un dosar penal pentru escrocherie? Eu le-am lămurit că cardul e blocat, dar juriștii de la companie mi-au zis ca nu-i intereseaza. La ce să ma astept? Va rog frumos, un sfat.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Aliona, dosar penal nu o sa aveti, compania poate inainta o actiune in judecata, pentru a incasa silit suma de bani.

1 июля 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Indiferent de faptul ca ati semnat un asemenea contract care prevede o dobanda de aprox. 300% pentru 6 zile - acel contract este nul.
Nu restituiti asemenea sume.
Restituiti doar suma imprumutata efectiv, plus o dobanda egala cu rata de baza stabilita de Banca Nationala a Moldovei.
Pentru asistenta... mai detaliat suplimentara, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail: office.potirniche@yahoo.com

2 июля 2019