Credit neachitat

1 января 2020 203

Executorul judecatoresc cere achitarea imediata a sumei de 56.000 de lei si nu cate 1.000 de lei. Ce pot face ca sa nu puna sechestru pe imobil?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru a nu aplica măsurile de restricție(sechestru) va fi cazul să achitați integral, contrar, dacă cauza a ajuns la executorul judecătoresc, măsuri de restricție sunt deja aplicate, or, acesta, de aplică imediat, prin notificarea organelor ce duc evidența bunurilor ce se supun înregistrării.
Aplicarea sechestrului nu implică obligatoriu vînzarea bunului, totul... mai detaliat depinde de la caz la caz, conveniți cu creditorul la un grafic de reeșalonare, cu plăți lunare, pentru a putea face achitări în limita posibilităților. Totuși, pentru a achita datoria de 56000 a cîte 1000 lei lunar, va fi necesar de cîțiva ani buni, ofertă care cel mai posibil să nu fie admisă.

2 января 2020