Credit neachitat

1 июля 2020 103

Buna ziua. Am luat un imprumut de la o companie nebancara in marime de 4.000 lei pe termen scurt, dar din cauza starii de urgenta pe 15 martie am ramas fara serviciu. Data achitarii sau prelungirii era la sfarsitul lui martie si deoarece am ramas fara serviciu, cu 3 copii, nu am achitat. Au fost calculate penalitati si acum datorez 12.000 lei. Creditorul spune ca transmite dosarul la colectori. Spuneti-mi, va rog, ce pot face in asa situatie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru început, solicitați creditorului reeșalonarea plății, adică stabilirea unui nou grafic de achitări, totodată studiați atent detaliile unui asemenea acord, cît și a contractului de împrumut de unde au parvenit asemenea penalități pentru o perioadă atît de mică?

1 июля 2020
  • Юрисконсульт

D-na Rodica, din solicitare DVS eu așa și n-am înțeles cui trebue să transmită dosarul de creditare, dacă colectorilor, nu-i legal, fiindcă acește lucrează obraznic, dacă în instanță v-a fi corect. Ceva timp se v-a lungi, DVS o să aveți posibilitate să strîngeți suma de bani. Colegul meu Vitalie... mai detaliat corect a accentuat de unde s-a luat suma de 12000 lei, e ceva paradox. În istanță o să vă clarificați cu cît sînteți datoare, cu colectorii nu. Daca vor fi implicați aști ” доблесные зашитники ” vă adresați la poliție cu o plîngere, unde să indicați modul de scoate banii din DVS.

2 июля 2020