Credit neachitat

9 июля 2018 127

Buna ziua! Avem un credit luat de la o companie de microfinantare, nu am putut achita la timp. Si acum ne-au sunat si ne-au zis ca dau azi dosarul in judecata. Si organelor de urmarire. La ce sa ne asteptam? Ce sa va intimpla mai departe?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Ion,
Protocolul adițional Nr. 4 al Convenției Europene pentru apărarea Drepturilor Omului și Libertăților Fundamentale spune ca persoana nu poate fi atrasă la răspundere penală pentru neexecutarea obligațiilor cu caracter civil.
Totuși, persoana poate fi atrasă la răspundere penală dacă nu execută intenționat o hotărâre judecătorească definitiva în baza articolului... mai detaliat 320 Cod penal al RM.

Așteptați-vă la un proces judiciar civil privind incasarea datoriei, penalității, dobânzii de întârziere, dobânzii aferente împrumutului și a cheltuielilor de judecată.
Ați putea încerca să negociați o tranzacție de împăcare cu creditorul și sa negociați reducerea sau chiar și Excluderea dobânzii de întârziere și a penalității.

9 июля 2018