Credit neachitat al sotiei

29 июля 2019 57

Sotia a luat credit si nu l-a achitat, dar din partea mea cu creditele e totul normal, am achitat mereu creditele si am istorie buna de creditare. Din cauza acestei probleme cu sotia, daca o da in judecata, eu ca sot voi purta vreo raspundere, sau in istoria mea de creditare va fi vreo problema in viitor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
istoria creditară personală nu are de suferit, pot suferi bunurile dobîndite în timpul căsătoriei, astfel, fiind bunuri comune, creditorii pot pretinde la acestea, adică la 1/2 din acestea, fiind propuse dvs spre răscumpărare sau vîndute cu reținerea a 1/2 din prețul acestora, pentru datoriile soției.

6 августа 2019