Credit neachitat cu penalitati enorme

17 октября 2020 311

Buna ziua. Am luat un credit in marime de 7.000 lei de la o companie de creditare. Peste un timp am achitat in contul companiei 6.000 lei, dar acum ma suna si imi spun ca datoria a ajuns la 150.000 lei. Mi-au dat termen 14 zile sa achit aceasta datorie. Eu le-am zis ca nu pot sa achit aceasta suma, dar ei ma ameninta ca daca nu achit, dosarul meu va ajunge la organele de stat. Dacanu achit aceasta suma, e posibil sa ajung inchisa pentru creditul neachitat? Daca nu fispun de suma aceasta? Pot sa contestez aceasta penalitate in judecata? Va multumesc frumos.

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Urmează să depuneți o cerere de chemare în judecată privind constatarea caracterului abuziv al clauzelor contractuale privind penalitatea, dobînda, comisioane etc.

La închisoare nu ajungeți pentru credite neachitate.

18 октября 2020
  • Юрисконсульт

Buna ziua Aliona,

Recent a fost modificata legislația și companiile de microfinanțare nu pot solicita de la debitori penalitati, dobinzi si comisioane în total mai mult decât creditul acordat.

Dvs. aveți nevoie de o apărare juridică calificată în așa situația pentru a nu le permite să obțină un titlu executoriu pe sumele... mai detaliat astronomice solicitate. Dacă o să admiteți așa situație o să fie imposibil la faza de executare să faceți ceva.

19 октября 2020