Credit neachitat de fiu

25 июля 2020 241

Fiul are datorii față de o companie de creditare. De ce ei vin la părinții pentru a le sechestra bunurile, dacă niciunul din părinți nu este fidejusor.

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Creditorii fiului sunt în drept să urmărească doar bunurile Debitorului său, inclusiv cota parte din bunurile în care deține o cota parte.

Nu permiteți accesul executorului în curte, casă/ apartament.
În cazul în care acesta insistă solicitați poliția la 112.

Succes

25 июля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
E vorba de un șiretlic, posibil ca fiul sa dețina viză de reședință la dumneavoastră in imobil/casa, mergeti la ASP si solicitati radierea vizei de reședință a acestuia din imobil.

26 июля 2020

Viza de reședință e la părinți, ce bunuri pot fi confiscate de la părinți, dacă ei au documentele de cumpărare?

26 июля 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Dava pot proba prin acte ca bunurile au fost procurate de parinți, atunci nu e posibil de a ridica careva bunuri.
Este o situație cu multe nuanțe, prim pas, radiați persoana de la viza de reședință.

26 июля 2020