Credit neachitat, eu ma aflu peste hotare

13 октября 2020 191

Am luat un credit de la o companie de creditare si nu am achitat aproape de un an. Acum ma aflu peste hotare. Am contactat creditorul si mi s-a spus ca dosarul meu este in departamentul juridic. Pot avea probleme sau interdictii la vama? Vreu sa vin in curand in Moldova si sa ma intorc inapoi in Europa.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Depinde la ce etapă se află cauza, totuși, la intrarea în țară carev probleme nu o să aveți, însă, daca au fost solicitate măsuri de asigurare, anume aplicarea interdicției de a părăsi țara, atunci, nu veți putea ieși din țară cu actele MD, însă cu altă cetășenie, puteți circula fără... mai detaliat probleme.

14 октября 2020