Credit neachitat, fara gaj și fără bunuri

11 марта 2019 160

Buna ziua. O prietena de-a mea a luat un telefon in credit și nu are posibilitatea de a achita. Nu are nimic bunuri scrise pe ea și nu are nimic practic pentru a vinde. I-a venit o chemare la judecata. In cazul in care nu poate achita, ce se întâmplă ?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Achitați dupa posibilitate.
Ei pot sa va transmita dosarul doar în judecata pentru a obține o hotarîre civila de încasare forțata cu transmiterea la executor care o sa va aplice aechestre si interdicții pina la achitarea integrală.
Totuși in așa caz, o sa va marească datoria cu cheltuieli de judecată și... mai detaliat executare.
Incercați sa discutați pe tru intocmirea unui grafic de achitare mai leger.

11 марта 2019