Credit neachitat la care sunt fidejusor

3 декабря 2019 149

Buna ziua. O persoana a luat un credit si eu am fost ca persoana de intredere si am semnat. Creditul nu a fost restituit si la moment datoria depaseste suma de 100.000, eu cu sotul nu traim impreuna de 4 ani (dar nu suntem divortati), iar acum sotului i-a venit acasa scrisoare, precum sa se prezinte in decurs de 5 zile la executorul judecatoresc. In scrisoare e scris ca se va ajunge la interdictia de a parasi tara. Care e procedura si ce riscam eu si sotul?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Iulia, creditorul poate inainta o actiune in judecata privind incasarea datoriei si de la dvs si de la debitorul principal. Sunteti debitori solidari, ati dat garantii personale la restituirea creditului, daca debitorul principal nu il restituie atunci urmeaza fidejusorii, mentinindu-si dreptul de regres impotriva debitorului principal.

3 декабря 2019