Credit neachitat pina la capat

6 апреля 2018 104

In anul 2017, luna martie, am luat un credit de 12.000 lei de la o banca. Am achitat ratele lunare pana in luna septembrie, dupa care nu am mai achitat. Am fost contactat de o companie de colectare si mi-au spus ca am de dat 36 mii. Pot sa ma inchida pentru asa ceva?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Din cîte arată practica, companiile de colectare au tendința de a mai înflori lucrurile, însă urmează să luați în calcul faptul că si contractul prevede unile penalitați.
Pot sa vă îndemn doar sa strîngeți tot pachetul de acte cît și pretenția colectorilor și să... mai detaliat vă adresați unui jurist/avocat pentru a evita calculul ulterior al penalităților.

6 апреля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Teoretic, în viitor dacă o sa va eschivati de la executarea hotărârii judecătorești, o sa întreprindeți acțiuni prin care sa ascundeți veniturile și/sau bunurile, mai întâi o sa fiți atras la răspundere contravențională după care puteți fi atras și la răspundere penală pentru neexecutarea hotărârii judecătorești.

6 апреля 2018