Credit nebancar nu a fost achitat la timp, gajul este deteriorat.

15 марта 2023 86

Buna ziua. Am cumparat un automobil cu un credit luat de la o companie nebancara. Nu am achitat timp de 3 luni ratele pentru ca nu am lucrat. Automobilul este pus in gaj pentru garantarea creditulului mentionat. Recent am fost implicat intr-un accident, in care automobilul a suferit pagube considerabile. Creditorul a ridicat automobilul, asa cum era, adica neraparat, fara a ma anunta. Detin in proprietate cateva terenuri agricole. Care ar fi solutiile in acest caz? Pot sa propun creditorului sa ia terenurile mmentionate sau ai singuri le vor urmari pentru stingerea datoriei?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Pentru a putea urmări terenurile, creditorul trebuie să înainteze o cerere de chemare în judecată privind încasarea datoriei. După emiterea unei hotărâri în favoarea acestei companii, se poate adresa la executor pentru a urmări bunurile.

Puteți negocia cu compania ca suma datoriei să fie stinsă prin trecerea terenurilor în proprietatea... mai detaliat lor, dacă aveți un asemenea interes.

16 марта 2023