Credit nebancar și adresarea la ambasadă

22 марта 2021 70

Bună ziua. Am luat un credit nebancar în mărime de 35.000 de lei. Am achitat două rate si nu am mai putut achita. În prezent mă aflu peste hotare și colectorii m-au anunțat că datoria depășește 100.000 de lei. Aceștia mă amenință că se vor adresa la ambasadă (deoarece cunosc în ce țară mă aflu) și mă vor obliga să mă prezint la judecată. Este posibil așa ceva? Eu nu am dorit să achit deoarece suma pe care o cer este, după părerea mea, exagerată. Sunt gata să achit doar conform hotărârii de judecată.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
****
Sunt simple sperietori, la care nu ar trebui sa atrageti atentie.
Referitor la suma - aici ar trebui sa fiti proactiva in judecata, in sensul sa cereți sa fie incasata doar suma imprumutata minus ratele care deja le-ati achitat. Fara nici un fel de dobanzi sau... mai detaliat penalitati. Pentru ca aveti asa drept.

Mai multe detalii referitor la acest subiect gasiti pe pagina mea de Facebook : https://m.facebook.com/just.partridge/photos/a.254469236377331/254464166377838/?type=3&source=48

Daca aveti nevoie de asistenta la elaborarea referintei pentru instanta de judecata, puteti sa ma contactati la adresa de email indicata in profilul meu, sau pe pagina mea de facebook.

23 марта 2021