Credit nerambursat

23 мая 2022 175

Buna ziua! Am luat un credit de la o companie de microfinantare si dosarul a ajuns in judecata. Instanta m-a obligat sa achit datoria pana pe 27 mai 2022. Ce se intampla daca nu reusesc sa achit pana atunci? In cat timp se elibereaza titlul executoriu si acesta ajunge la executorul judecatoresc? Muncesc la o intreprindere de stat. E posibil sa-mi fie blocat cardul de salariu in totalitate? E posibil ca executorul sa retina doar 50% din salariu, iar restul sa-l primesc eu la contabilitate?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Anastasia,

1. Titlul executoriu se elibereaza dupa ce hotarirea devine definitiva. (30 zile din momentul pronuntarii)

2. Instanta v-a acordat termen pentru a solutiona amiabil litigiul. Daca nu achitati datoria in acest termen, procesul judiciar va continua.

3. Executorul judecatoresc pune sechestrul pe toate conturi bancare pe care le aveti.

4. Conform... mai detaliat Codului de Executare, executorul poate retine nu mai mult de 20% din veniturile Dvs. (In baza unui titlu executoriu)

O zi buna!

3 июня 2022