Credit nerambursat

24 октября 2022 327

Bună ziua. În 2020 am luat un credit în mărime de 17.000 lei pe un termen de 6 luni. Am achitat ultima rată în februarie 2021, cât am avut loc de muncă. Vreau să plec peste hotare ca să pot rambursa datoria acumulată. Voi putea ieși din țară?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, dacă nu v-a fost aplicată interdicția de a părărsi țara, liber puteți pleca unde și cînd doriți.
Procedura de aplicare a interdicției de a părărsi țara este reglementată în Codul de executare al RM după cum urmează:
Articolul 64. Interdicţia de a părăsi ţara

(1) Interdicţia de a părăsi ţara în... mai detaliat cel mult 6 luni se aplică de către judecător, la demersul executorului judecătoresc, doar atunci cînd prezenţa debitorului este necesară pentru executarea eficientă a documentului executoriu şi doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu, cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii. Încheierea instanţei de judecată se execută imediat, însă poate fi atacată cu recurs. Demersul executorului judecătoresc privind interdicţia de a părăsi ţara se examinează pe baza materialelor anexate la demers, fără participarea părţilor. Instanţa care examinează demersul poate dispune citarea participanţilor la proces şi a executorului judecătoresc pentru a se pronunţa cu privire la temeiurile invocate în demers

25 октября 2022