Credit nerambursat de mai multi ani

13 октября 2022 231

Buna ziua. Eu am luat un credit si de 4 ani n-am achitat ratele. Nu mi-a venit nicio scrisoare de la creditor. Cum se poate de aflat cat am de achitat?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Olesea, o să fie OK,dacă DVS o să intrați pe saitul firmei de creditare să verificați cine sunt datori lor.

13 октября 2022
  • Адвокат

dacă spui că de 4 ani nu achiți și nu te-au deranjat nimeni, atunci ai șanse să aplici chiar termenul de prescripție extinctivă și să scapi de o parte din datorie...........dar, trebuie detalii....ce sumă, pe ce perioadă a fost luat creditul, data achitării unor sume.......dă mai multe detalii din contract.....și... mai detaliat studiază legea privind contractele de credit pentru consumatori, această lege are modificări multe în ultimul timp în folosul consumatorului......limitarea dobânzilor........limita sumei globale care poate fi încasată de la consumator..........chiar și Alaiba se laudă că a făcut regulă în companiile de microfinanțare.......

13 октября 2022