Credit nerambursat din cauza starii de sanatate

3 марта 2020 141

Prietenul meu are 4 credite nerambursate la care au crescut penalitatile, n-a lucrat un timp din cauza problemelor cu sanatatea, pentru care i-au dat statut de social vulnerabil. Este chemat la executor. Cum sa procedeze: daca executorul ii retine salariul, cum o sa se descurce (inclusiv cu tratamentul medical)? Daca ii spune executorului despre statutul sau, poate sa afle multa lume. Ce sa faca?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Executorul nu-i poate reține salariul integral decât 20 % în baza unui titlu executoriu și 50 în baza mai multor. Datele cu privire la documentul executoriu sunt date cu caracter personal și nu pot fi divulgate contrar legii cu excepția cazurilor prevăzute de lege.

Este posibilă concelierea părților care se... mai detaliat decide cu creditorul în prezența executorului, de aceea ar fi bine să ieșiți la contact și să negociați acest moment.

4 марта 2020