Credit nerambursat si judecata

25 октября 2020 267

Buna ziua. Soacra mea a luat un credit de 9.800 lei si nu a achitat la timp. Dosarul ei a ajuns la colectori. Acestia o telefoneaza si zic ca va avea loc judecata, dar noua nu ne-a venit acasa nicio citatie. Cum e posibil sa fie deja a doua sedinta de judecata, daca nu am primit nimic si am verificat pe pagina instantelor si nici acolo nu e nimic? E posibil asa ceva - sa fie judecata fara sa o citeze?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dacă nu ați fost citat știind că în contractul de împrumut a fost indicata adresa de domiciliu au reședință în care vă aflați acum și nici pe portalul instanțelor nu este indicată data ședinței atunci Colectorii încearcă să vă sperie cu instanța de judecată pentru a stimula accelerarea achitării... mai detaliat împrumutului.

Urmează să știți că indiferent de etapa actuală sau mai târziu în cazul neachitării creditului, oricum veți fi înaintat în instanța de judecată pentru recuperarea datoriei de aceea ar fi bine să efectuați careva plați pentru a evita survenirea unor cheltuieli mai mari, totodată, dacă considerați că suma solicitată este uan exagerat de mare față de suma inițial împrmutată să vă adresați la un avocat pentru a lua careva măsuri.

26 октября 2020