Credit online

2 октября 2019 148

Buna ziua. Am datorie la un credit solicitat online pe termen de 30 zile. Nu am semnat absolut nimic, am facut cateva achitari, cate putin in fiecare luna, iar timp de 4 luni n-am achitat nimic. Suma a crescut de la 3.400 la 13.000 lei. Dosarul a ajuns la o campanie de colectare a datoriilor si ma ameninta ca ma dau in judecata. Ce se poate intampla in cazul dat, daca eu nu am semnat nimic? E posibil sa ma impuna sa achit aceasta suma? Ce sa fac?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Irina,

Dvs. ați încheiat un contract electronic, fapt ce nu necesită semnătura fizică a Dvs. Este nevoie doar să completați formularul necesară și să bifați că sunteți deacord cu condițiile contractului.

Deobicei companiile de microfinanțare includ clauze abuzive în contractele de credit, așa că aveți șanse în instanță să... mai detaliat solicitați nulitatea lor. La fel, puteți solicita reducerea penalităților în cazul în care ele sunt exagerate.

Dacă aveți nevoie de consultație detaliată vă sunt la dispoziție.

O zi bună.

3 октября 2019