Credit pentru cumpararea masinii

30 января 2022 95

Buna ziua. Am luat cu sotul un credit pentru a cumpara o masina. Nu am achitat 2 rate lunare si acum ne suna creditorul si ne ameninta ca va veni sa ne ia masina sau ne va da in judecata. Intrebarea mea este: dupa cat timp creditorul are dreptul sa ia masina? Am vorbit cu ei si am cerut inca o saptamana ca sa achitam ratele restante, dar nu accepta. Vrem sa stim ce ne asteapta.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Maria, posibil să fiți atașați în instanță. Dacă în contractul de creditare este stipulat destinația creditului, posibil să vă fie luată și automobilul.

31 января 2022
  • Юрисконсульт

Buna ziua Maria,

Creditorul poate recurge la executarea silita a contractului de credit si intierea executarii gajului (automobilului) daca asemenea gaj a fost constituit. Pentru a parcurge aceasta etapa el are nevoie de a intreprinde anumite actiuni prealabile, de notificare, inregistrare etc, care poate dura 1-2 luni. Dvs mai aveti timp... mai detaliat pentru a achita datoria in aceasta perioada.

Dupa perioada prealabila creditorul se poate adresa in judecata pentru transmiterea silita a automobilul (gaj) si incasarea datoriei. Aceasta etapa tot poate sa dureze mult. Daca o sa intreprindeti actiuni necesare de tergiversare, dosarul poate fi examinat o perioada lunga.

Pentru a va oferi un raspuns mai detaliat si o solutie mai concreta cu privire la actiunile care urmeaza sa la intreprindeti am nevoie sa studiez documentele pe care le aveti. In acest sens ma puteti contacta pe email-ul din profil.

O zi buna va doresc.

1 февраля 2022